Idź do treści

Menu główne:


Doradztwo zawodowe

Gim9


Oto historia trzech murarzy, których poproszono o wyjaśnienie w jaki sposób zarabiają na życie.
- Pierwszy powiedział: " Układam cegły."
- Drugi powiedział: " Stawiam ścianę".
- Trzeci powiedział: " Buduję katedrę!!!"


Czy możesz powiedzieć, który z trzech murarzy wykonuje pracę zgodną ze swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami? Któremu z nich praca ta daje najwięcej satysfakcji?



Nasze zadowolenie z pracy nie zależy tylko od jej rodzaju, ale od naszego stosunku do niej, a także od tego czy posiadamy odpowiednie predyspozycje do jej wykonywania.
Możesz spróbować zastanowić się nad sobą, nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, umiejętnościami i zainteresowaniami.Doskonałą pomocą w samodzielnej pracy nad sobą będzie zamieszczony w formacie pdf poradnik pani
Ewy Wysockiej pt. Poradnik. Rozwój, problemy i zagrożenia z serii "Wybór Zawodu".

Jeżeli jeszcze masz trudności w określeniu tego, co chciałbyś i mógłbyś robić w przyszłości, skorzystaj z możliwości uzyskania indywidualnej pomocy szkolnego doradcy zawodowego. W tym celu należy:

  • zgłosić się do pani Magdaleny Szulc - szkolnego doradcy zawodowego i umówić się na indywidualne spotkanie - kontakt w poniedziałek od 12.20 do 15.15 lub w środę od 8.00 do 10.40 ( można umówić się na inny dzień)
  • w trakcie spotkania, udzielić kilku informacji o sobie potrzebnych do sporządzenia indywidualnej diagnozy doradczej
  • rozwiązać kilka testów w domu i odnieść je do pani Szulc
  • umówić się na omówienie diagnozy, na podstawie, której dowiesz się trochę o swojej osobowości, o wartościach, które są dla Ciebie istotne w życiu zawodowym, o środowiskach pracy i grupach zawodów odpowiednich dla Ciebie. Szkolny doradca podpowie Ci czy lepiej wybrać szkołę zawodową czy ogólnokształcącą. Rozwieje Twoje wątpliwości lub podsunie ciekawą alternatywę, a przede wszystkim zaproponuje Ci indywidualną ścieżkę kariery.


Kim jest doradca zawodowy?

Jest to osoba zajmująca się udzielaniem pomocy w wyborze profili kolejnych szkół lub znalezieniem właściwego dla danej osoby zawodu. Doradca zawodowy pracuje z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Jego główne zadania to:

  • Pomaganie w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych,
  • Prowadzenie porad indywidualnych,
  • Organizowanie zajęć grupowych (np. warsztaty, pogadanki, spotkania informacyjne),
  • Zajmowanie się diagnozą predyspozycji zawodowych,
  • Gromadzenie i udostępnianie informacji o szkołach i poszukiwanych na rynku pracy zawodach, wspieranie młodzieży i osób dorosłych poszukujących swojego miejsca na rynku pracy.


Jeśli:
1. Nie znasz swoich predyspozycji,
2. Nie wiesz, co wybrać, co Cię interesuje,
3. Rozważasz różne propozycje szkół albo brakuje Ci o nich informacji,
4. Nie znasz zawodów,
5. Chcesz planować swoja przyszłość,
- to bardzo pomocna może być rozmowa z doradcą zawodowym.

Jak wygląda wizyta u szkolnego doradcy zawodowego?

1. Uczeń spotyka się z osobą, z którą będzie mógł porozmawiać na temat swojej przyszłości edukacyjnej, a w dalszej perspektywie - zawodowej. Doradca, to życzliwa osoba, z którą można porozmawiać o swoich planach, obawach i wątpliwościach, o swoich dotychczasowych pomysłach, marzeniach, ideach, a jeśli uczeń ich dotąd nie odkrył w sobie, to doradca zawodowy tara się wraz z uczniem je wypracować.
2. W trakcie porady uczeń wykonuje testy lub kwestionariusze, aby dzięki uzyskanej z nich wiedzy, doradca zawodowy mógł bardziej adekwatnie opracować potencjalnie interesującą młodego człowieka dalszą ścieżkę edukacyjną i/ lub zawodową.
3. Porada czasami kończy się tym, że uczeń utwierdza się w swoich zamiarach i upewni, ze jego pomysł na przyszłość jest wart realizacji. Czasami porada kończy się wyborem kilku szkół, do których chciałby uczęszczać uczeń. Dzięki spotkaniom z doradcą, uczeń określa i odkrywa swoje predyspozycje oraz preferencje i na ich podstawie, uwzględniając współczesny świat pracy, wypracowuje wraz z doradcą projekt swojej kariery edukacyjno-zawodowej, zarówno w bliższej jak i w dalszej perspektywie.

Gdzie znaleźć doradcę zawodowego?

1. Szkoła - szkolny doradca zawodowy, pedagog szkolny, doradca zawodowy z poradni
2. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna
3. Ochotnicze Hufce Pracy - np. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, Młodzieżowe Centrum Kariery, Mobilne Centrum Informacji /zawodowej, Młodzieżowe Biuro Pracy.



POMAGAM MOJEMU DZIECKU WYBRAĆ ZAWÓD I SZKOŁĘ PONADGIMNAZJALNĄ - broszura dla rodziców

(Kliknij, aby otworzyć/pobrać dokument PDF... )


JAK POMÓC ROZWIJAĆ SKRZYDŁA - poradnik dla rodziców
(Kliknij, aby otworzyć/pobrać dokument PDF... )


ROZWIJAM SKRZYDŁA - dla wychowawców uczniów gimnazjum
(Kliknij, aby otworzyć/pobrać dokument PDF... )






Gimnazjum nr 9 im. Powstańców Wielkopolskich w Bydgoszczy | gimnr9@bip.oswiata.bydgoszcz.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego